Památky

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží Hoře

Boží hora (německy Gotthausberg, 527 m n. m.) je nejvyšší vrchol v Žulovské pahorkatině nalézající se u obce Žulová v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Jde o tradiční poutní místo často navštěvované nejen vratislavskými biskupy, ze Žulové sem vede Křížová cesta. V letech 1878-1880 byla dosavadní dřevěná poutní kaple nahrazena novostavbou novogotického kostela. Místo navštívili i někteří významní hosté (například básník Josef von Eichendorff, saská královna Karola).


Kostel svatého Josefa v Žulové

Římskokatolický farní kostel svatého Josefa v Žulové se nachází ve městě Žulová na Jesenicku. Vznikl na místě gotického hradu Frýdberk, jehož zachovaná bergfritová věž byla využita jako kostelní věž s drobnou nástavbou zvonice. K věži, která je dominantním prvkem chrámu, byl v letech 1809–1810 přistavěna jednolodní budova vlastního kostela v jednoduchém klasicistním stylu.


Kaltenštejn

Kaltenštejn byl slezský hrad na osamělé kupě u Černé Vody v okrese Jeseník. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Hrad Kaltenštejn je poprvé připomínán ve dvou listinách z let 1295 a 1296. Byl tehdy předmětem sporu mezi svídnickým vévodou Bolkem I. a vratislavským biskupem Janem Romkem. Hrad byl tehdy označován jako „nově postavený“, nacházel se v „Niské zemi“ (tedy na biskupské půdě) a držel jej vévoda, který jej vykoupil z rukou původních stavitelů hradu, označovaných za „nepřátele církve“.


Rychleby – zřícenina gotického hradu v Račím údolí

Rychlebský hrad (též Rychleby, německy Reichenstein) je moderní název zříceniny hradu neznámého jména a neznámých zakladatelů a majitelů v katastru města Javorník v Olomouckém kraji odvozený od jména Rychlebských hor, v nichž leží. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Archeologické nálezy počátky hradu spolehlivě datují do závěru 13., případně počátku 14. století. Je prokazatelné, že z hospodářských a zejména bezpečnostních důvodů byl postupně rozšiřován.


Jánský vrch – zámek v Javorníku

Zámek Jánský Vrch (též Janský Vrch, něm. Johannesberg, dříve též Johannisberg) ve městě Javorník byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupný památkový objekt okresu Jeseník. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.


Vodní tvrz Jeseník

Vodní tvrz stojí na Zámeckém náměstí v centru Jeseníku. Jde o dvoupatrovou budovu z neopracovaných kamenů, s malým nádvořím a kamenným mostem přes původně vodní příkop. Založena byla jako věžovitá stavba v polovině 13. století, kdy došlo ke kolonizaci místních hvozdů a vzniku osady, základu města. Zpočátku byla majetkem šlechty, později vratislavských biskupů, kteří ji definitivně získali roku 1547. Tvrz byla jedinou jesenickou fortifikací, protože město nemělo právo vybudovat hradby.